تبلیغات
عكس بازیگران سریال مختارنامه - 60درصد طلاق‌ها به‎علت ‌مشكلات‌ جنسی

عكس های بازیگران ایران و جهان-آگهی استخدام - دانلود سریال پایتخت -دانلود سریال های عید نوروز 90-عكس جدید .استخدام ، استخدامی

فرشید ریاحی

جستجو

 

60درصد طلاق‌ها به‎علت ‌مشكلات‌ جنسی

سه شنبه 3 خرداد 1390   08:49 ب.ظ

 
به گزارش فارس، مهدی صابری امروز در نشست بررسی وضعیت خانواده در ایران و جهان كه به مناسبت روز جهانی خانواده در مركز سازمان ملل در تهران برگزار شد، اظهار داشت: یكی از موضوعاتی كه باعث تضعیف خانواده می‌شود مسئله جدایی است و در حال حاضر طلاق در ایران بر این اساس رو به افزایش است و این معضل یعنی طلاق توافقی در حال حاضر با یك بحران در كشور رو به روست.

وی به آمار طلاق سال 85 كه نشان دهنده توافقی بودن82 درصد طلاق‌ها بوده است اشاره كرد و گفت:‌ خانواده‌ها باید با فراگیری آموزش های مختلف و بالا بردن صبر و تحمل خود زمینه طلاق را كاهش دهند.

صابری ادامه داد: بر اساس گزارش‌های بیشتر طلاق‌های توافقی بین زوجین پس از مدتی با توافق زوجین به كانون خانواده برمی‌گردند ولی در این راستا حرمت‌ها كه باید در بین خانواده نهادینه شود شكسته می‌شود.

وی افزود: طلاق توافقی در بسیاری از كشورها رایج و قانونی است ولی این طلاق‌ها پس از مشاوره‌های بسیاری صورت می‌پذیرد.

* عدم تفاهم در بین زوجین منشأ روانی دارد

صابری با بیان اینكه عدم سازگاری و تفاهم در اكثر دادخواست‌های طلاق دیده می‌شود كه این مسئله یك اختلال روانی است كه منشأ آن اضطراب، افسردگی و هیجانات است، تصریح كرد: این مسئله یعنی عدم سازگاری و تفاهم كه منشأ روانی دارد به هیچ‌وجه ادله محكمی برای طلاق به حساب نمی‌آید.

وی ادامه داد: تفاهم به معنای درك كردن زوجین در اختلافات است و در این راستا كارشناسان نیز مهمترین دلایل طلاق را بیكاری، صبر، اعتیاد، مهاجرت، ازدواج‌های اجباری و عدم ارتباطات خوب جنسی عنوان می‌كنند.

صابری بیان داشت: اختلالات روانی، مصرف مواد روانگردان، نبود آموزش‌ برای خانواده‌ها، مشكلات اقتصادی، خشونت خانگی و روابط خارج از زندگی زناشویی از اهمیت ویژه‌ای در ارتباطات بین زوجین و خانواده دارد.

مدیر بخش روانپزشكی سازمان پزشكی قانونی كشور اظهار داشت: نبود مهارت زناشویی در كشور بیداد می‌كند به طور مثال دختر 12 ساله را به سازمان پزشكی قانونی آورده بودند تا گواهی رشد برای وی دریافت كنند تا این كودك بتواند ازدواج كند در حالی كه این سؤال پیش می‌آید این كودك در این سن چگونه می‌تواند ازدواج كند و این مسائل بیشتر در زمینه عدم مهارت های زناشویی در خانواده می‌تواند در آینده باعث مشكلات عدیده‌ای شود.

* روابط خارج از عرف زناشویی از جمله اختلالات روانی است

صابری ادامه داد: بر اساس تحقیقات صورت پذیرفته اكثر روابط زناشویی ناسالم منشأ روانی دارد زیرا این افراد از مشكلات افسردگی رنج می‌برند و خود را فریب می‌دهند كه به اصطلاح شاد هستند. و در این راستا مسلماً زن افسرده برای رهایی از افسردگی از خانه فرار می‌كند و به دامن افراد بیگانه می‌شتابد.

وی افزود:‌ اختلالات شخصیتی از جمله صفاتی مانند ناسازگاری غیرقابل انعطاف هستند و شخص را از عملكرد درست در جامعه باز می‌دارند و رفتار شخص غالبا در روابط اجتماعی باعث اختلالات می‌شود.

وی گفت: افراد مبتلا به اختلالات شخصیتی برای خود هیچ‌گونه علائمی را در نظر نمی‌گیرند و از این بابت هیچ‌ ناراحت نیستند و این مسئله بزرگترین چالش اخلاقی و رفتاری این افراد به حساب می‌آید.

* اختلالات شخصیت پارانوئید در ایران زیاد است

صابری با بیان اینكه اختلالات شخصیتی پارانوئید در جامعه ما بسیار بیشتر از جوامع دیگر است، یا در طول تاریخ به دلیل حملات بسیار از نظر تاریخی مردم همیشه در یك روند عدم اطمینان در شخصیت برخوردارند گفت: در این راستا خانواده‌ها نیز در پرورش كودكان خود و در تربیت آنان عدم اطمینان به دیگران را القاء می‌كنند كه این مسئله در ایجاد شخصیتی پارانوئیدی بسیار تأثیرگذار است.

صابری افزود: شخص پارانوئیدی در اعتماد به دیگران تردید دارد و بدون دلیل كافی به مردم ظنین می‌شود زیرا می‌ترسند دیگران از آنان سوء استفاده كنند یا فریبشان دهند. یا مورد تحقیر، اهانت و بی‌اعتنایی قرار گیرند و آنان نیز این مسائل را به راحتی می‌بخشند.

* 60 درصد طلاق‌ها به علت مشكلات و اختلالات جنسی است

مدیر بخش روانپزشكی سازمان پزشكی قانونی كشور با اشاره به اینكه 50 تا 60 درصد طلاق‌ها به علت مشكلات و اختلالات جنسی است،‌ گفت:‌ در حال حاضر برای حل این مشكل بزرگ اجتماعی هیچ برنامه و هیچ سازمانی مسئولیت در كشور ایفا نمی‌كند.

صابری ادامه داد: یكی از اهداف ازدواج پاسخگویی به نیازهای جنسی است و در این راستا فردی كه به دلایل گوناگون دچار سردمزاجی است دچار مشكلات عدیده‌ای می‌شود كه بیشتر این سردمزاجی‌ها نیز جنبه روانی دارد.

* متا آمفتامین در آینده ایران باعث تزلزل خانواده می‌شود

صابری به ماده روانگردان مت آمفتامین یا همان شیشه كه در حال حاضر در كشور بسیار شایع شده است و در آینده باعث تزلزل خانواده‌های ایرانی می‌شود، اشاره كرد و افزود:‌ در این راستا باورهای فرهنگی كاهش استرس، عدم خشونت‌های خانوادگی و تعارض‌های روانی ناخودآگاه باید در خانواده‌ها نهادینه شود.

*طلاق در دنیا آسان شده است

صابری با بیان اینكه در هیچ كشوری طلاق جرم تلقی نمی‌شود و در چند دهه گذشته طلاق بسیار آسان و ارزان شده است افزود: بر اساس تحقیقات زوج‌هایی كه مسائل مذهبی را رعایت كنند از مباحثی مانند جدایی و طلاق بسیار دور خواهند شد كه این تحقیقات در كشور كانادا و بر روی زوجینی كه هفته‌ای یك بار به كلیسا رفته‌اند صورت پذیرفته است.

مدیر بخش روانپزشكی سازمان پزشكی قانونی كشور خاطرنشان كرد: در این راستا ترمیم وضع اقتصادی خانواده، ارائه آموزش‌های اولیه مدیریت خانواده از طریق رسانه‌ها، افزایش امكانات تفریحی خانواده و انجام مشاوره‌های زناشویی در زمینه تحكیم خانواده‌ها بسیار موثر است.

در ادامه گردهمایی بررسی وضعیت خانواده در ایران و جهان عزت‌السادات میرخانی، عضو گروه مطالعات زنان دانشگاه تربیت مدرس، به بررسی مبانی تحكیم بنیان خانواده در قانونگذاری اسلامی پرداخت و گفت: سوره نور در قرآن بهترین سوره از نظر روابط خانوادگی است كه به پاكی،‌ تحكیم و مودت در خانواده‌ها می‌پردازد.

وی اظهار داشت: انحلال روابط زوجین در حال حاضر از نتایج قرن كنونی است كه تنها مربوط به كشور ما نیست.

وی با اشاره به یكی از نظریه‌های ویل‌دورانت فیلسوف غربی كه پیش‌بینی كرده بود در قرن 21 مبحث خانواده از چالش‌های بزرگ جهان به حساب می‌آید ادامه داد: متأسفانه حتی در جوامع دینی پارامترهای تربیتی و مدیریتی مسائل خانواده رعایت نمی‌شود.

میرخانی اظهار داشت: قانونگذاری اسلامی به تمام موارد قبل، حین و بعد از ازدواج توجه كرده است و مقتضیات انسانی و عقلی را در روابط زناشویی پوشش می‌دهد و در مجموع نه مرد و نه زن بر این اساس حق سالاری بر خانواده را ندارد زیرا تنها قراردادی كه در روی زمین به عنوان میثاق در قرآن از آن یاد شده است، مبحث ازدواج است.

عضو گروه مطالعات زنان دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: اگر در جامعه اصل عدالت شرط است در خانواده اصل اغماض و رأفت مطرح شده است و در این راستا اشد مجازات در قانون‌های اسلامی به مرد و زنانی كه عامل گسستگی در خانواده هستند، لحاظ می‌شود.

وی خاطرنشان كرد: پشتوانه‌های دینی در كشور ما با وجود عصر ارتباطات هنوز تحكیم نیافته است.

* سازمان‌های مسئول كودكان بی سرپرست باید بیشتر نقش ایفا كنند

در ادامه گردهمایی بررسی وضعیت خانواده در ایران و جهان انور صمدی راد، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی در زمینه بررسی وضعیت امروزی خانواده و آسیب‌های آن در انگلیس به سخنرانی پرداخت.

وی افزود:‌ در حال حاضر نهاد آموزش و پرورش در ساختن انسان‌های فردا برای كشور بسیار ناكارآمد است و هنوز نیز برخی كشورها تصور درستی از ایران ندارند.

وی افزود: سیستم خانواده باید در گام نخست خود آموزش ببیند زیرا اگر ما به طور مثال بخواهیم یك لانه برای حیوانی در كنار منزلمان درست كنیم باید از سازمان‌های ذیصلاح مجوز دریافت كنیم ولی برای تربیت یك انسان بدون توجه به روند آموزشی عمل می‌شود و حاصل آن پیدایش بچه‌های خیابانی است.

صمدی‌راد افزود: ما اگر بخواهیم جامعه سالمی داشته باشیم باید افراد سالمی تربیت كنیم و در حال حاضر نیز افزایش معتادان كه منشأ آن خانواده‌های نابسامان است باید دقت و توجه بیشتر خدمات‌های حمایتی سازمان‌های ذیصلاح را در بر گیرد.

وی در مثالی با اشاره به یكی از كودكان بی‌سرپرست و خیابانی كه چندی قبل تجربه كرده بود، اظهار داشت: مؤسساتی كه برای سازماندهی كودكان بی‌سرپرست ساخته شده است نمی‌توانند یك كودك را برای اقامت یك شب در آن محل نگهداری كنند زیرا در پاسخ به ما برای عدم پذیرش این كودك می‌گویند این كودك اگر یك شب دراین مكان نگهداری شود ممكن است برای او خطر و مشكلاتی به وجود بیاید و این شمایلی از سازمان و مراكز نگهداری از كودكان بی‌خانمان در كشورمان است و حال در روز جهانی خانواده باید عرض كنم كه با شعار نمی‌توان جلوی این مشكلات معتادان كه منشأ گرفته از از خانواده‌های بی‌سامان است برطرف شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: بچه‌هایی كه دچار خشونت می‌شوند بر اساس علم روانشناسی مغز آنان با دیگران متفاوت می‌شود و در این راستا باید هیچ‌گونه مرزبندی در حوزه خانواده در ایران و دنیا وجود نداشته باشد.

وی بیان داشت: آفتابه به گردن كردن افراد مشكل‌دار شاید مسكن اولیه‌ای برای آحاد جامعه باشد ولی مشكلات این افراد را حل نمی‌كند زیرا این افراد از زمان نطفگی دچار مشكلات اقتصادی، خانوادگی، گرسنگی و تحت شكنجه‌های روحی و روانی قرار گرفته‌اند و ما باید به صورت اساسی و ریشه‌ای به حل معضل این افراد برسیم. زیرا این افراد به خصوص كودكان خیابانی در آینده خود تشكیل دهنده خانواده می‌شوند.

صمدی‌راد خاطرنشان كرد: اگر این افراد آسیب‌زن به جامعه هستند باید چرایی آن را یافت و در این راستا باید سازمان‌های مختلف نیز جوابگوی این مسائل باشند.

* مشكل آینده خانواده ایرانی كودكان حصاریافته در كانال‌های تلویزیون

در ادامه گردهمایی بررسی وضعیت خانواده در ایران و جهان علی زارعان مدیرگروه كودك شبكه پنج سیما نیز اظهار داشت: یك كودك می‌تواند 20 برابر از والدین خود اطلاعات دریافت كند و در حال حاضر باید فرآیند رسانه‌های داخلی و خارجی در راستای نهاد خانواده بازبینی شود.

وی افزود: بیشتر مشكلات 20 سال آینده خانواده‌های ایرانی كودكانی خواهند بود كه در حصار تلویزیون و شبكه‌های مختلف قرار دارند كه بر این اساس طی تحقیق جامعی بررسی شده است كه برای اصلاح یك سال برنامه‌های تلویزیون دنیا به 300 قرن زمان احتیاج است كه مسلماً باید تئوری‌های ضد خشونت از مبدأ رسانه‌ها آغاز شود.

زارعان تصریح كرد: یك كودك وقتی با یك رسانه مواجه می‌شود در وهله نخست تأثیری نمی‌گیرد و فرآیند تأثیرپذیری در تكرار صورت می‌پذیرد و در این راستا باید برای نجات نسل آینده در اصلاح رفتاری كودكان زبان‌آفرینی در خانواده‌ها از طریق رسانه‌ها صورت پذیرد.

در ادامه نشست بررسی وضعیت خانواده در ایران و جهان سیاوش ره‌پیك، مدیر عامل سازمان دفاع از قربانیان خشونت اظهار داشت: روزهای جهانی زمینه‌ای برای همبستگی و بحث و بررسی بین عقاید مختلف و ایجاد زمینه همكاری در بحث‌های اجتماعی و حقوق بشر به حساب می‌آید.

وی افزود: بحث خانواده در دین ما جایگاه ویژه‌ای دارد ولی در بعضی از نقاط دنیا مبانی خانواده دچار آفت‌هایی شده است. كه ما نیز در این راستا به صورت حساس‌تری بحث خانواده را بر اساس مبانی دینی، تاریخی و اجتماعی برای جلوگیری از این آسیب‌ها بررسی می‌كنیم.

ره‌پیك خاطرنشان كرد: بر اساس تجربیات و معضلات دیگر كشورها باید از آسیب‌های خانواده در ایران جلوگیری كرد زیرا در جوامع بسیاری مشكلات آسیب‌پذیری خانواده شیب تندی پیدا كرده است.

به گزارش فارس گردهمایی بررسی وضعیت خانواده در ایران و جهان بر اساس كنترل فقر خانواده و محرومیت اجتماعی امروز دوشنبه 26 اردیبهشت به همت انجمن ملل متحد ایران، سازمان دفاع از قربانیان خشونت و انجمن تنظیم خانواده و همچنین مركز اطلاعات سازمان ملل متحد واقع در تهران برگزار شد.
نوشته شده توسط : فرشید ریاحی